فلسفه و تاریخ روز جهانی معلم چیست؟

از حکیمی پرسیدند پدر و مادرت را بیشتر احترام می گذاری یا معلم خود را؟ پاسخ داد: معلم را زیرا پدر و مادرم مرا از آسمان به زمین آورده‌اند ولی معلم مرا از زمین به آسمان پرواز می‌دهد. ارسطو می‌گوید: افتخار کسانی که به کودکان تعلیم می‌دهند، بیش از کسانی است که آنها را به وجود می‌آورند. معلم و دانش‌آموز، دو رکن اساسی آموزش و پرورش هستند. آموزش و تدریس، کاری بسیار ظریف و حساس است و هر کسی که سواد یا معلوماتی در زمینه خاصی کسب کرده است، نمی‌تواند معلم موفقی باشد. پس معلم شایسته، کسی نیست که در یک دبستان یا دبیرستان تدریس می‌کند، بلکه می‌تواند هر فرد واجد شرایطی باشد که در حوزه تربیتی فعالیت کرده و می‌خواهد در کار تدریس و فن آموختن، موفقیت به دست آورد.

معلم کسی است که به عنوان مجری آموزش و البته الگوی دانش آموزان یک نقش بسیار محوری در آینده یک کشور دارد و مقام آن به طبع بسیار والا است. چرا که معلمان، انسان سازان نسل بعدی‌اند. از این رو وجود یک روز در تقویم جهانی برای قدردانی از زحمات آن‌ها کمترین کاری است که می‌توان برای آن‌ها انجام داد. همانطور که می‌دانید روز معلم در ایران سالروز تولد دکتر مرتضی مطهری یعنی 12 اردیبهشت ماه است. آیا از تاریخ روز جهانی معلم آگاه هستید؟ در این بخش قصد داریم فلسفه و تاریخ روز جهانی معلم را مورد بررسی و معرفی قرار دهیم.

فلسفه و تاریخ روز جهانی معلم

تاریخ روز جهانی معلم

روز جهانی معلم که مصادف از با 5 اکتبر هر سال برای تقدیر از معلم و سازمان‌هایی است که نقش حیاتی در آموزش و تربیت نسل آینده کشورها ایفا می‌کنند. اگر از شما بخواهند یاد دوران مدرسه‌تان بیافتید، بدون شک حداقل به یاد معلمی خواهید افتاد که باعث ایجاد تغییراتی در زندگی شما شد و مسیر شغلی و موقعیت کنونی‌تان را مدیون راهنمایی صحیح او هستید. آن معلم قطعا کسی بود که شما را تشویق کرد که از وضعیت آشفته و بلا تکلیفی‌ آن روزهاینان بیرون آمده و چیز جدیدی را امتحان کنید. با اینکه وظیفه معلم تدریس است اما آن‌ها امور مختلفی را انجام می‌دهند و برای دانش آموزان مشاوران و دوستان خوبی هستند.

در حالیکه تدریس یک حرفه شریف است ولی در واقع یک امر چالش برانگیز نیز می‌باشد و به نظر می رسد در کشورهایی نظیرِ ایران معلمان بیش از هر زمان دیگری، دوران سختی را پشت سر می‌گذارند. پس یک قدردانی از آن‌ها می‌تواند انرژی آن‌ها را بازیابی کرده و موقعیت و مقام اصلی آن‌ها را یادآوری کند.

پیشنهاد میکنیم پس از این مطلب، بهترین ایده‌ها برای کادو روز معلم را نیز مشاهده فرمائید.

فلسفه و تاریخ روز جهانی معلم

فلسفه و تاریخ روز جهانی معلم

از سال 1994 به بعد، پنجم اکتبر هر سال از سوی یونسکو روز جهانی معلم اعلام شد و هدف از اعلام چنین روزی بها دادن به معلمان، قدردانی از آن‌ها و بررسی مشکلاتشان در سراسر دنیا اعلام شده است اما بحث روز معلم چیز دیگری است.

سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد،که به‌طور خلاصه یونسکو (UNESCO) نامیده می‌شود، یکی از سازمان‌های تخصصی وابسته به سازمان ملل متحد است که در سال ۱۹۴۵ تشکیل شد. هدف این سازمان کمک به صلح و امنیت در جهان از راه همکاری بین‌المللی در زمینه‌های آموزشی و علمی و فرهنگی و تربیتی به منظور افزایش احترام به عدالت و قانون‌مداری و حقوق بشر، بر پایه منشور سازمان ملل متحد است.

سیزدهم مهرماه برابر با پنجم اکتبر، از سوی یونسکو در سال 1994 روز جهانی معلم نامیده شده است. آن‌ها ۵ اکتبر را به این دلیل انتخاب کردند که در این تاریخ در سال ۱۹۶۶ بود که یک گام مهم برای معلمان در سال ۱۹۶۶ مطرح شد. کنفرانس ویژه دولتی در پاریس توصیه‌هایی از سوی یونسکو/سازمان بین‌المللی کار در مورد وضعیت معلمان تصویب کرد. این توصیه‌ها معیارهای مربوط به حقوق معلمان را تعیین می‌کند. این توصیه‌ها همچنین استانداردهایی برای آموزش، اشتغال، تدریس و شرایط آموزشی معلمان را تعیین می‌کند. هر سال موضوع متفاوتی برای روز جهانی معلمان مطرح می‌شود که برخی از جدیدترین موارد شامل موارد زیر است.

  • سال 2019: معلمان جوان آینده‌ی پست‌های تخصصی جهان
  • سال 2018: حق تحصیل به معنای حق برخورداری از یک معلم واجد شرایط است
  • سال 2017: قدرت بخشیدن به معلمان
  • سال 2016: ارزشی دهی به معلمان و بهبود وضعیت آن‌ها

تاریخ روز معلم در ایران

علاوه بر روز جهانی معلم در کشور ایران روز 12 اردیبهشت روز معلم نامگذاری شده است. پس از انقلاب و شهادت استاد مرتضی مطهری در روز 12 اردیبهشت ماه سال 1358 توسط گروه فرقان، این روز به عنوان روز معلم نامگذاری شد. البته در اکثر کشورهای جهان به دلیل حساس بودن شغل معلمی و لزوم قدردانی از زحمات آن‌ها به جز روز جهانی معلم، روزی به عنوان روز معلم در تقویم داخلی‌شان وجود دارد.

در روز جهانی معلم، کمپین‌های یونسکو و آموزش بین المللی (EI) درک بهتری از معلمان به جهانیان می‌بخشد. آن‌ها بر نقش مهمی که معلمان در جوامع در حال توسعه ایفا می‌کنند، تاکید دارند. در این روز برنامه‌هایی در بیش از 100 کشور جهان برای تجلیل از معلمان برگزار می‌شود. بسیاری از مدارس برای نشان دادن قدردانی معلمان از با صبحانه‌های مجلل از آن‌ها میزبانی می‌کنند. برای بزرگداشت روز جهانی معلم، بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید تشکر از معلمی است که تأثیر مثبتی بر زندگی شما گذاشته است. اگر معلمی در خانواده‌تان دارید، با دادن کارت هدیه یا هدایای مختلفی از آن‌ها تشکر و تجلیل کنید. اگر دانش آموز هستید، حتما از معلمان خود به خاطر تمام تلاش آن‌ها برای کمک به شما تشکر می کنند. یکی از ایده‌هایی که در عین رساندن حق مطلب و شیرین کردن کام آن‌ها پیشنهاد داده می‌شود، شکلاتِ سفارشی به مناسب روز جهانی معلم است که می‌توانید از شوکوبرند با طرح دلخواه خود سفارش دهید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *